Ανακοινώσεις Εκδηλώσεις Εκδρομές Εκπαιδευτικοί Επικοινωνία Μαθητικές Δράσεις

ΘΕΑΤΡΙΚH ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: “O Νεύτωνας και η χαρτορίχτρα μαντάμ Ζαΐρα”

Δείτε όλη την παράσταση στο Youtube κάνοντας κλικ εδώ.

Η θεατρική παράσταση πραγματοποιήθηκε από τη θεατρική ομάδα του 3ου Γυμνασίου Μεγάρων το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019 στο Στρατουδάκειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεγάρων.

Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Ο Νεύτωνας είναι ένας ταπεινός επιστήμονας. Αν είχε προσωπική κάρτα θα έγραφε μόνο: «Φυσικός. Έχω ανακαλύψει τους τρεις νόμους της κίνησης».

Σιγά το πράμα θα έλεγε η μαντάμ Ζαΐρα της οποίας η προσωπική κάρτα γράφει: «Είμαι χαρτορίχτρα, μελλοντολόγος, μέντιουμ, αστρολόγος, λέω τον καφέ, αναλύω τα όνειρα, κάνω χειρομαντεία, λύνω μάγια, καθαρίζω την αύρα, ξεματιάζω, δίνω συμβουλές φενγκ σούι, ξε-ψεκάζω, ξορκίζω την γκαντεμιά και ελευθερώνω τη θετική ενέργεια. Τιμαί φιλικαί».

Επειδή όμως, ως γνωστόν, τα ετερώνυμα έλκονται οι δυο τους θα έχουν μια μοιραία συνάντηση γεμάτη αντιθέσεις, εντάσεις αλλά και ανατροπές. Μαζί τους θα συναντηθούν και θα αναμετρηθούν δύο διαφορετικοί κόσμοι: ο κόσμος της επιστήμης με τον κόσμο της παρα-επιστήμης. Με απρόβλεπτα και άκρως κωμικά αποτελέσματα.

Μπορεί να μοιάζει απίστευτο το ότι η παρα-επιστήμη κατορθώνει πολλές φορές να στριμώχνει την επιστήμη αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ναι μεν η επιστήμη ανακαλύπτει τη φύση, η παρα-επιστήμη όμως γνωρίζει καλά την ανθρώπινη φύση.

Παίζουν κατά σειρά εμφανίσεως οι μαθητές:

Γρόση Ιωάννα, Λουκόπουλος Παναγιώτης,Χαροκόπου Βάλια, Ζωγράφου Αγγελική,Τσολιάκου Δέσποινα, Δρίτσα Κανέλλα, Μιχάλαρος Γιάννης, Τσίγκρη Παρασκευή, Καρώνης Θοδωρής, Λάμψας Σταμάτης, Σιάπου Αγγελική, Θεοδωράκη Κερασία, Μανώλης Παύλος, Παπαγιάννης Δημήτρης

Τραγούδι:

Ζωγράφου Αγγελική

Χορεύουν οι μαθητές:

Χαροκόπου Βάλια, Ρόλη Κωνσταντίνα, Δαρδαμάνη Ναταλία, Γκοσδή Βασιλική, Παπαγιάννη Θεολογία, Μαργέτη Ευαγγελία, Κεφαλούδη Ευαγγελία, Παπανίκου Πολυξένη, Τσίγκρη Παρασκευή

Guest Star:

Μανίκα Κορίνα