Ανακοινώσεις Εκδηλώσεις Εκδρομές Εκπαιδευτικοί Επικοινωνία Μαθητικές Δράσεις

ΘΕΑΤΡΙΚH ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: “Ψωμί ή ελευθερία;” (εκδήλωση για το Πολυτεχνείο 2018)

Δείτε όλη την παράσταση στο Youtube κάνοντας κλικ εδώ.

Η θεατρική παράσταση πραγματοποιήθηκε από τη θεατρική ομάδα του 3ου Γυμνασίου Μεγάρων την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 στο Στρατουδάκειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεγάρων.

Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Βρισκόμαστε στο σήμερα, στο έτος 2018. Ο Κωστής είναι παλιός αγωνιστής του Πολυτεχνείου. Σήμερα είναι 60 χρονών και ο αγώνας που δίνει πλέον είναι αυτός της βιοπάλης και της επιβίωσης. Είναι άνεργος εδώ και κάποιους μήνες, όσους ψάχνει και για δουλειά. Έχει αφοσιωθεί στο να μεγαλώσει την κόρη του, το Λενιώ, όπως του αρέσει να τη φωνάζει. Είναι σε απόγνωση αφού δουλειές σήμερα δεν υπάρχουν. Νιώθει ότι πρέπει να προδώσει κάποια ιδανικά του προκειμένου να βρει μια δουλειά. Να πέσει χαμηλά. Να χάσει μέρος από την ελευθερία του. Άραγε μπορεί κάποιος να συνεχίζει να αγωνίζεται για τις αξίες του όταν θα ακούσει το παιδί του να λέει: «πατέρα πεινάω». Ο Κωστής ποτέ δεν πίστευε ότι θα ερχόταν η μέρα που θα έπρεπε να επιλέξει μεταξύ του «ψωμί» και του «ελευθερία», δύο λέξεων που κάποτε το 73 στο Πολυτεχνείο έστεκαν η μια δίπλα στην άλλη χέρι-χέρι . Ψωμί , παιδεία, ελευθερία, μαζί όλα αυτά, φώναζαν τότε. Σήμερα στο μυαλό του Κωστή οι λέξεις μοιάζουν αντίπαλες. Και όλος ο κόσμος μοιάζει απέναντι.

Παίζουν κατά σειρά εμφανίσεως οι μαθητές:

Μιχάλαρος Γιάννης, Δανιά Δέσποινα, Λουκόπουλος Παναγιώτης, Χαροκόπου Βάλια, Λάμψας Σταμάτης, Καρώνης Θοδωρής, Γρόση Ιωάννα, Τσολιάκου Δέσποινα

Αφήγηση:

Κοντοπούλου Καλλιόπη, Μπεθάνη Καλλιόπη, Τσίγκρη Παρασκευή

Χορεύουν οι μαθητές:

Παπανίκου Πολυξένη, Πλαταρά Πολυτίμη, Πολυχρονοπούλου Σπυριδούλα, Στεργίου Θεοδώρα, Χαροκόπου Βάλια, Ρόλη Κωνσταντίνα, Δαρδαμάνη Ναταλία, Γκοσδή Βασιλική, Παπαγιάννη Θεολογία, Μαργέτη Ευαγγελία

ΣΕΝΑΡΙΟ - ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Δημήτρης Τσιριγώτης

ΒΟΗΘΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ: Παναγιώτα Εξαπηχίδου